Den 6. – Přesun do Galle

26. ledna 2009

Vstávání v 6:30, snídaně na pokoj, placení hotelu, jízda na nádraží. Koupili jsme lístky do Galle (čti: gol), vzdálené od Golombo cca 100 km, za 360 rupií pro oba (70 Kč). U vchodu na nástupiště kontrolují policajti všechny tašky. Bílí však můžou projít :).

Cesta vlakem do Galle

Jedeme vlakem, tentokrát o poznání horším než z Negombo, ale i tak se to v pohodě dá. Ve vagónu jedeme s nebývalým množstvím sejrů – běloši se na Srí Lance jaksi automaticky shlukují – a také se třemi policisty. V dnešních novinách se z perexu dozvídám, že vláda definitivně porazila Tamilské tygry – proto asi všude ty ještě více přiostřené kontroly. Cesta do Galle trvala 3 hodiny. Při ní nás jeden místňák trošku zasvětil do místního cestování a poradil s ubytováním v pevnosti Galle.

Ubytování v Galle

Dali jsem na jeho radu a guest house Fort Inn zkusili. Přivítala nás mladá milá rodina s paní v očekávání. Pokoj se nám líbil, a tak jsme vzali verzi bez klimatizace za 2.000 rupií (400 Kč; s za 3.000 rupií). Nevím, jestli jsme s tou klimoškou udělali dobře, protože se ukázalo, že dnešek je náš doposud nejteplejší den a ještě teď ve 22:00 je hrozný dusno. V dálce se sice blýskalo a bylo zataženo, ale nespadla ani kapka.

Procházka po hradbách pevnosti

Asi v půl páty jsme se vydali na procházku. Musím říct, že mně se v Galle líbí. Atmosféru tvoří zajímavé a oku lahodící koloniální stavby, ale také to, že v pevnosti není takový ruch a tolik „nabízečů čehokoliv“ . Začli jsme na východní straně pevnosti, kde je maják.

„To je moje: sbírat starý krásný věci…“

Zhruba na nejjižnějším místě pevnosti je staré vetešnictví s pěknými zbytečnostmi a krásnými starými auty před vchodem. Z vetešnictví se dá projít do vedlejšího obchodu s drahými kameny, jimiž je Srí Lanka taky vyhlášená. Mají zaručeně pravý kousek velký asi jako pštrosí vejce a vážící 2 kg.

Ani jsme nedorazili na druhou stranu výběžku, když padla tma. Neviděli jsme tak buddhistický svatostánek (stejně jsme nebyli vhodně oblečeni), ani kasárna, která z dálky z pobřeží vypadala jako příjemné letní sídlo. Stejně tak jsme nestihli navštívit překrásnou – alespoň z ulice – kavárnu. Snad zítra …

Další den: Zítra tedy do města, kvůli výměně peněz a cestě do Mirissa, a taky doprohlídnout pevnost -> druhý den v Galle.

Fotogalerie

Popisek fotografie se zobrazí po najetí myší.

Kam dál?

Cestopis

Praktické informace

Napsat komentář