Doprava

Doprava na Srí Lance se dělí na vlaky, autobusy, taxiky a tuk-tuky. Ani s jedním typem dopravy jsme neměli problém. Na delší tratě je nejlepší vlak a na krátké tuk-tuk.

Vlak

Vlaky jsou časově spolehlivé a když není dopravní špička, tak i pohodlné. Náš první vlak –  na cestě z Negombo do Colombo – byl rozhodně v lepším stavu než vlaky u nás 🙂 . Pak už jsme takové štěstí na vlak neměli, ale stejně je to nejlepší prostředek, kterým lze na Srí Lance cestovat. Při opouštění nádraží se projeté jízdenky vybírají zpět. Řeknete-li, že si lístek chcete nechat na památku, označí jej a vrátí vám ho. Když jsme se již ze Srí Lanky vraceli domů, cestou vlakem z Colombo do Negombo jsme si jednu dopravní špičku užili. Doporučuju – pokud možno – se špičce vyhýbat 🙂 .

Ceny jsou mírné.

Autobus

Cestování autobusem se asi také nevyhnete. Není také proč. Jak to s autobusy vypadá jsem, myslím, dostatečně popsal u naší první cesty autobusem do ZOO v Dehiwala.

Pokud nečekáte na nějaké důležité zástávce (nebo také první či poslední), je potřeba autobus odmávnout. Ten vám zpomalí a můžete si naskočit. Průvodčí si vás najde (i když třeba ne hned) a prodá vám jídenku dle toho kam jedete. Na větších zastávkách se samozřejmě zastavuje. Také si člověk musí přivyknout na neustálé troubení (viz zmíněný bus do ZOO). Na delší tratě nedoporučuji sedat si vzadu – hodně to houpe (viz Cesta do Embilipitiya).

Ceny jsou směšné!

Taxi

K taxi vám toho moc nepovím. Jeli jsme s ním jen jednou a to z Galle Face Hotelu do nějakého shopping centra. Je samozřejmě dražší než tuk-tuk, ale zase nemusíte dýchat splodiny a můžete si užívat klimatizaci. Naší volbou na krátké tratě byl samozřejmě tuk-tuk.

Tuk-tuk

Tyhle tříkolky do Asie zkrátka patří. Nadýcháte se zplodin a když dáte delší cestu, tak se můžete jít vykoupat, ale bez nich by toho člověk moc neviděl, protože to zkrátka neuchodí. Navíc se od řidiče dozvíte zaručené informace a dost možná vás zkusí prodat nějakému krámu či službám. Rozuměj, na Srí Lance funguje čilý provizní systém. Když vás někdo někam pošle, dostane za vás provizi.

Ale opravdu není potřeba se bát. Řiďte se zdravým rozumem a trvejte na svém.

Ceny smluvní. Tzn. od slova „smlouvat„. Na navrženou cenu odpovězte cenou dvoutřetinovou až poloviční a na tvejte na ní. Na té dvoutřetině se pak většinou domlouvíte. Správný odhad kam až zajít získáte velmi brzy. Jak to chodí jsme zjistili hned první den v Negombo.

Napsat komentář